ERKALIP

Tarİhçe

Sn. Fahrettin GÜLENER tarafından 1972 yılında kurulan ERKALIP; ERMETAL ŞİRKETLER GRUBU'nun başlangıç hareketini oluşturmuştur. Bugun itibarıyla ise gerçekleştirdiği teknolojik yatırımları, sağladığı istihdam ile kalıpçılık sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer almakta ve ülkemizin gelişimine katkı sağlamaktadır.

ERKALIP 6500m2 kapalı alanda, 120 tecrübeli kalıpçı personeli ve yıllık 220.000 saat çalışma kapasitesi ile ülke çapında ve otomotiv sektöründeki saygın yerini almıştır.

Firmamız, son dönemlerde otomotivde yoğun olarak kullanılan yüksek mukavemetli saçların şekillendirilmesinde ciddi deneyimlere sahip olmuştur ve bu deneyimini ERMETAL OTOMOTİV'İN ihtiyacı olan kalıpları üretmekte kullanmaktadır.

ERKALIP ERMETAL OTOMOTİV'in kalıp ihtiyacını karşılamanın yanı sıra kapasitesinin %35-50'ini yurtdışı ve yurtiçi müşterileri için kullanmaktadır. Bu kapsamdaki müşterileri arasında FIAT-TOFAŞ, FIAT, FORD OTOSAN, O/RENAULT, TOYOTA, VOLSWAGEN, PSA, MATRICI, LAPPLE (GIW), SCHULLER gibi dünyanın önde gelen otomotiv ve kalıpçı firmaları arasında yer almkatadır. Ayrıca PSA-ERKLAIP arasında hedeflerin belirlenmesi, iyileştirme amaçlı aksiyon planlarının hazırlanması ve yeni projelerde birlikte hareket etmek amacıyla oluşturulan stratejik çözüm ortaklığı çerçevesinde sürekli olarak PSA'nın projelerinde görev almaktadır.

ERKALIP kalıp kapasitesi olarak gövde ve şasi saç parçalarından4,5metreye kadar olan kalıpları ve bununla birlikte araç üzerindeki emniyet parçaları, direksiyon mili, arka aks, Crash box, salıncak kolu gibi komple ürünlerin de kalıplarını yapabilmektedir.

Bu kalıpların yapımında günümüz teknolojisinin bütün imkanları kullanılmaktadır. Örneğin CATIA V5 (14 adet), CATIAENOVIA (3 adet), CATIS V5 MO2 (2adet), TEBİS (3 adet), AUTOFORM (1 adet), VIEWER (2 adet), UG (1 adet), IDEAS C3P (1adet) yazılımları ile kalıp tasarımları gerçekleştirilmekte ve kalıpların CATIA programlarında geliştirdiği yüzeyleri AUTOFORM ile analizini yapmaktadır. TEBİS ve CATIA'da yapılan CAM programlarıyla da 12 adet 3 eksen ve 5 eksen CNC işleme tezgahlarında talaşlı imalatını gerçekleştirmektedir. Bunun yanısıra bünyesinde bulundurduğu Lazer, Tel erezyon ve bir çok konvansiyonel tezgahlarıyla hammaddenin kalıba dönüşmesini sağlamakta olup, imal ettiği kalıpları 2500x3300x1500 boyutlarındaki ölçüm tezgahında ölçtükten sonra deneme-alıştırma işlemlerini kendi bünyesindeki 1500, 1200 ve ton ton preslerinde yapmaktadır.

Firmamızın en önemli özelliklerinin biride, aynı zamanda sektöründe önemli bir sorunu olan yetişmiş eleman ihtiyacını kendi içinden karşılıyor olmasıdır. Tasarım ve üretimde çalışacak kişilerin yetişmeleri çok uzun zamanlar almaktadır. Bu konuda eğitim vere nokulların, teknolojiyi yakından takip eden firmalarla temasta olmaları ve öğrencilerini doğru yönlendirmeleri önemli bir gerekliliktir. yetişmiş eleman sorunun çözümü amacıyla, Yönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Gülener'in kuruculuğunu yaptığı BUTGEM (Bursa Teknoloji Geliştirme Merkezi) kalıpçılık sektörümüze eleman yetiştirmede ciddi katkılar sağladığından bu kuruluşla da yakın işbirliğimiz sürdürülmektedir.

Kalitesini 2001 yılında aldığı ISO 9001 Kalite Belgesi ile tescilleyen ERKALIP aynı zamanda çevreye verdiği önem nedeniyle ISO 14001 Çevre Belgesi'ne de sahiptir.


Bİzden Haberler