background

Hakkımızda

Hakkımızda

Fahrettin Gülener tarafından 1972 yılında kurulan Erkalıp, Ermetal Şirketler Grubu’nun temel taşını oluşturmuştur. Otomotiv sektöründe yoğun olarak kullanılan yüksek mukavemetli sacların şekillendirilmesinde köklü bir tecrübe edinen Erkalıp, bu birikiminin önemli bir kısmını Ermetal Otomotiv’in ihtiyacı olan kalıpları, kontrol ve kaynak fikstürlerini üretmekte kullanmaktadır. Erkalıp kapasitesinin diğer kısmında ise yurtdışı ve yurtiçi müşterilerinin üretim hatlarına Tandem, Prograsif ve Transfer kalıp üretimini gerçekleştirmektedir.


Erkalıp kapasite olarak gövde ve şasi sac parçalarından 5 metre boy, 40 ton ağırlığa kadar olan kalıpları ve bununla birlikte araç üzerindeki görsel dış ve iç panel parçaları (kapı, tavan, çamurluk), Emniyet Parçaları (direksiyon mili, arka aks, crash box, salıncak kolu) gibi komple ürünlere ait kritik kalıpların yapılabilmesi yetkinliğine de sahiptir.


1998 yılında su anki fabrika alanına taşınan Erkalıp, gerçekleştirdiği teknolojik yatırımları, sağladığı istihdam ile bugün kalıpçılık sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alarak ülkemizin gelişimine katkı sağlamaktadır. Kalıp endüstrisinde, tasarım ve üretimde çalışacak işgücünün yeterli eğitim düzeyine ulaşması çok uzun zaman almaktadır. Sektöre yetişmiş eleman sağlamak amacıyla, Yönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Gülener’in kuruculuğunu yaptığı BUTGEM; (Bursa Teknoloji Geliştirme Merkezi) kalıpçılık sektörüne ciddi katkılar sağladığından bu kuruluşla yakın iş birliği sürdürülmektedir.


Erkalıp 2010 yılından itibaren, özellikle görsel dış panel parça kalıplarının üretimi ve tesliminde önemli bir tecrübe edinmiştir. Günümüzde 6.500 metrekare kapalı alanda, 126 tecrübeli kalıpçı personeli ve yıllık 185.000 saat çalışma kapasitesi ile hizmet vermektedir. Kalıp ve fikstürlerin yapımında günümüz teknolojisinin bütün imkânları kullanılmaktadır. Proses ve tasarımlar, CATIA V5 yazılımı ile geliştirilmekte, geliştirilen yüzeylerin şekillendirme ve yapılabilirlik analizleri ise AUTOFORM simülasyon yazılımı ile yapılmaktadır. TEBIS ve CATIA yazılımları ile yapılan CAM programlarıyla da bünyesindeki 3 eksen ve 5 eksen CNC freze tezgâhlarında talaşlı imalat

gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra bünyesinde bulundurduğu lazer, tel erozyon ve diğer konvansiyonel tezgâhlarla ham maddenin kalıba dönüşmesini sağlamaktadır. İmal ettiği kalıpları CMM ve ATOS ölçüm tezgâhlarında ölçerek, doğruladıktan sonra, kalıpların deneme ve alıştırma işlemlerini kendi bünyesindeki preslerde yerine getirmektedir. Yurtdışına ihraç ettiği kalıpların teslimatını ise Fransa, Almanya, İspanya, Rusya, Polonya, Slovakya, Fas ve Arjantin gibi ülkelerde, müşteri preslerinde tecrübeli devreye alma ekipleri ile yapmaktadır.


Müşterileri arasında FIAT-TOFAS, FIAT, FORD OTOSAN, RENAULT, TOYOTA, PSA, MATRICI, LAPPLE (GIW), SCHULER gibi dünyanın önde gelen otomotiv ve kalıpçı firmaları yer almaktadır. 2008 yılında TOFAŞ’tan Yan Sanayi Kalite Ödülü’nü almaya hak kazanan Erkalıp’ın ayrıca PSA ile arasında stratejik çözüm ortaklığı çerçevesinde süregelen bir partnerlik vardır. PSA’nın tüm tedarikçileri arasında yapılan kıyaslamalarda en üst sıralarda yer almakta ve dünya genelinde kritik projelerinin neredeyse tamamında görev almaktadır.


Erkalıp ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Belgesi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası’na da sahiptir.